Fundacja AveArte
  • IX Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego
    • VIII Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego
    • VII Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego
    • VI Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego
    • V Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego
    • IV Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego
    • III Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego
    • II. Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego
    • I. Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego
  • Bilety
  • O Paderewskim
  • Fundacja
    • Dokonania
    • Wesprzyj nas
  • DLA MEDIÓW
  • Kontakt
Picture
Artyści ze Szwajcarii, USA i Polski. Koncerty, panele dyskusyjne, wystawy, pokazy filmów i kursy mistrzowskie. Koncerty i prezentacje w Filharmonii Narodowej, w Muzeum Łazienki Królewskie, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w Domu Spotkań z Historią. 

3 listopada 2014 rozpoczął się w Warszawie I Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego – „Paderewski Warszawie – Warszawa Paderewskiemu”.

Festiwal odbył się w dniach 3 - 9 listopada 2014 r. i był organizowany przez Fundację „AVE ARTE”. Jego celem jest przypomnienie i spopularyzowanie wiekopomnych dokonań oraz twórczości wielkiego polskiego patrioty, światowej sławy artysty, Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych II Rzeczypospolitej, kawalera Orderu Virtutti Militari, Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy – Ignacego Jana Paderewskiego. 

Organizatorzy planują, by Festiwal na stałe się wpisał w kalendarz stałych stołecznych imprez kulturalnych i stał się miejscem prezentacji dokonań naszego Wielkiego Rodaka.

Uroczyste otwarcie Festiwalu odbyło się w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniu 3 listopada koncertem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyr. Jacka Kaspszyka z solistami Kevinem Kennerem i Beatą Bilińską.

Następnego dnia zaprosiliśmy do Muzeum Łazienki Królewskie na dwuczęściowy panel dyskusyjny w Pałacu Myślewickim, który rozpoczął się o godzinie 11.00.  Jan Popis - dyrektor artystyczny Festiwalu i Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków poprowadził  rozmowę nt. „Historyczne nagrania Ignacego Jana Paderewskiego”. Jego gośćmi byli: prof. Wojciech Kocyan - dyrektor artystyczny Towarzystwa im. Paderewskiego (Los Angeles, USA) oraz dr Bożena Schmid-Adamczyk Prezes Organizacji Kulturalnej „Musica pro pace” (Genewa, Szwajcaria). Drugą cześć panelu nt. „Paderewski Warszawie” poprowadziła Ewa Kielak-Ciemniewska, Redaktor Naczelna miesięcznika „Stolica” zapraszając do udziału varsavianistów prof. Mariana Drozdowskiego i Jerzego Zielińskiego.

Wieczorem 4 listopada w Łazienkach - w Podchorążówce odbył się koncert Włodka Pawlika „Paderewski - jazz - inspiracje”. Tegoroczny laureat nagrody Grammy opracował specjalny program na festiwal, inspirując się twórczością Paderewskiego i zaprosił do udziału w koncercie również wokalistów: sopranistkę Annę Cymmerman i tenora Karola Kozłowskiego. Włodek Pawlik zagra na fortepianie marki Boston.

Trzeci dzień Festiwalu rozpocął się kursem mistrzowskim na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina prowadzonym przez profesora Wojciecha Kocyana, do udziału w którym zaprasiliśmy młodych pianistów z Uniwersytetu Muzycznego. Profesor Kocyan, utytułowany pianista i pedagog na co dzień jest wykładowcą Loyola-Marymount University w Los Angeles.

O godzinie 19.00 w sali koncertowej Uniwersytetu Fryderyka Chopina odbył się koncert pod Honorowym Patronatem Lukasa Beglingera Ambasadora Konfederacji Szwajcarskiej. Wystąpiło „Paderewski Trio” ze Szwajcarii (David O’Doherty – skrzypce, Francesco Bartoletti – wiolonczela, Catherina Lemoni – fortepian). W drugiej części wieczoru usłyszyszeliśmy skrzypaczkę Agatę Szymczewską w duecie z pianistką Joanną Marcinkowską. W ich wykonaniu została zaprezentowana m.in. Sonata skrzypcowa Paderewskiego. Koncert poprzedziła projekcja, nagrodzonego na Międzynarodowych Festiwalach w Chicago, Miami i Warszawie, filmu dokumentalnego pt. „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego.

6 listopada zaprosiliśmy na dwie wystawy do Łazienek Królewskich. Pierwsza pn. „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” została zaprezentowana w galerii plenerowej przy Al. Ujazdowskich i była dostępna od 31 października, natomiast druga pn. „Historia serca Paderewskiego” w Podchorążówce o godz. 18.30.

O godzinie 19.00 tego samego dnia - w Podchorążówce odbyła się projekcja filmu  „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” oraz spotkanie z reżyserem. Na zakończenie wieczoru i zwieńczenie części koncertowej Festiwalu z recitalem wystąpił pianista Kevin Kenner, wykonując utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego na fortepianie marki Boston.

W dniu 8 listopada zaprosiliśmy na Dzień  Polskiego Instytutu Dyplomacji im. I.J. Paderewskiego. W programie spacer śladami Paderewskiego, który spod  hotelu Bristol o godz. 11.00 poprowadzi Rafał Jabłoński. O godz. 13.00 w Domu Spotkań z Historią prezentacja filmu pt. „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i  sławy” i spotkanie panelowe z udziałem prof. Juliusza Chrościckiego i prof. Jerzego Kochanowskiego.

Na zakończenie Festiwalu, w dniu 9 listopada o godz. 11.00 odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny i wielkiego patrioty Ignacego Jana Paderewskiego w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Organizatorzy powołali Komitet Honorowy Festiwalu, do którego przystąpili:

Lech Wałęsa – b. Prezydent RP

Wanda Nowicka – Wicemarszałek Sejmu RP

Jerzy Wenderlich – Wicemarszałek Sejmu RP

Grzegorz Schetyna – Minister Spraw Zagranicznych RP

Barbara Borys-Damięcka – Senator

Marek Borowski – Senator

Jan Dworak – Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Władysław Bartoszewski – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów

Iwona Śledzińska-Katarasińska – Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

Lukas Beglinger – Ambasador Konfederacji Szwajcarskiej

Jacek Kozłowski – Wojewoda Mazowiecki

Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent m.st. Warszawy

Kardynał Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski

Jerzy Stępień – b. Prezes Trybunału Konstytucyjnego

Ewa Łętowska – b. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego

Waldemar Dąbrowski – Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

Andrzej Seweryn – Dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie

Tadeusz Zielniewicz – Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie

Jerzy Maksymiuk – dyrygent

Andrzej Wajda – reżyser

Krystian Zimerman – pianista

oraz Komitet Wspierający:

Ambasador Katarzyna Skórzyńska – Dyrektor Polskiego Instytutu Dyplomacji im. Ignacego Jana Paderewskiego

Cezary Lusiński – doradca do spraw rozbrojenia, nieproliferacji i bezpieczeństwa ludzkiego w delegaturze Unii Europejskiej w Genewie, założyciel Lubuskiej Fundacji im. Paderewskiego

Mirosław Banach – Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego

Janusz Fogler – Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Wojciech Kocyan – Dyrektor Artystyczny Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Los Angeles

Jerzy Kornowicz – Prezes Związku Kompozytorów Polskich

Henryk Martenka – Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego, wiceprezes Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

Justyna Morska – Prezes Zarządu Lubuskiej Fundacji im. Paderewskiego

Jan Popis – Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków

Adam Radzikowski – Prezes Zarządu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Krzysztof Sadowski – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego

Bożena Schmid-Adamczyk – Prezes Organizacji Kulturalnej „Musica Pro Pace”

Andrzej Sadowski – Wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha

Jan Tarczyński – Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej

ks. Grzegorz Michalczyk – Duszpasterz Środowisk Twórczych

Ryszard Zabielny – Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna

Marek Żebrowski – Dyrektor Artystyczny Festiwalu Paderewskiego w Paso Robles


Organizator Festiwalu: Fundacja "AVE ARTE"

Partnerzy Festiwalu: Filharmonia Narodowa, Muzeum Łazienki Królewskie, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Roche Polska, Organizacja Kulturalna „Musica Pro Pace” z Genewy, Hotele Warszawskie „Syrena”, Grupa Vidoq,  Starostwo Powiatu Tarnowskiego, Polski Instytut Dyplomacji im. I.J. Paderewskiego, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego. 

Partnerzy technologiczni: Ricoh, VES

Patroni medialni: Polskie Radio S.A., TVP Kultura, TVP Warszawa, Radio dla Ciebie, Kurier Warszawski, miesięcznik „Stolica”, miesięcznik „Warsaw Voice”, wydawnictwo „Polish Market”, Fenomen Polska.






Obraz
Powered by Create your own unique website with customizable templates.