Fundacja “AVE ARTE” powstała w 2005 r., stawiając sobie za cel wspieranie rozwoju kultury i sztuki oraz ochronę dziedzictwa narodowego. Od lat z sukcesem realizujemy te cele poprzez organizację wydarzeń, konkursów, produkcję filmów dokumentalnych, które łączą w sobie pamięć ważnych faktów z dziejów Polski z promocją młodych talentów. Szczególne miejsce w pracy Fundacji zajmuje Międzynarodowy Festiwal i osoba Ignacego Jana Paderewskiego - wybitnego polskiego kompozytora, pianisty, dyplomaty i męża stanu, którego dokonania promujemy zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej.
ZARZĄD FUNDACJI
Wiesław Dąbrowski
Prezes Zarządu
Dyrektor Generalny Festiwalu, założyciel, fundator i Prezes Zarządu Fundacji. Od 30 lat prowadzi również własną działalność pod nazwą Agencja Artystyczna "Partus", absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego oraz 2-letniego (1989-91) studium International Business School. Pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu I. J. Paderewskiego, inicjator wydarzeń kulturalnych, organizator i producent kilkuset koncertów oraz okolicznościowych gal koncertowych, a także programów i cykli audycji telewizyjnych; scenarzysta, reżyser, producent filmów dokumentalnych poruszających tematy z zakresu kultury i historii Polski. Film Wiesława Dąbrowskiego "Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy" święci tryumfy na całym świecie, w 2014 roku zdobył m.in. nagrodę za najlepszy dokumentalny film historyczny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DocMiami w Roca Baton na Florydzie, Srebrną Szablę w kategorii Najlepszy Film Historyczny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie oraz Certificate of Merit w kategorii Nagrody Telewizyjne na 50. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Późniejszy film "Michał Urbaniak, nowojorczyk z wyboru" otrzymał Gold Remi Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Houston (2010). Za dokument "Henryk Wars - pieśniarz Warszawy" uhonorowano reżysera Kryształem TV Polonia (2007), zaś za film "KAZIMIERZ - unicestwiona idylla" otrzymał Gold Remi Awards na 49 Annual World Fest w Houston w Texasie w 2016 r. oraz III Nagrodę na Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków” w Warszawie w 2019 r. Za swą działalność został w 2013 r. odznaczony medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" , a w lipcu 2016 r. otrzymał w Madrycie Gold Star nagrodę "La Estrella de Oro a La Excelencia" przyznawaną wybitnym osobistościom za wybitne osiągnięcia w danej dziedzinie.
Janusz Zaorski
fundator
Wybitny polski scenarzysta, reżyser i producent filmowy, Prezes Komitetu ds. Radia i Telewizji 1991-1993, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w latach 1994 - 1995. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Dwukrotny laureat Nagrody Głównej Jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (FPFF) w Gdyni za filmy „Awans” (1974) oraz „Szczęśliwego Nowego Jorku” (1997). W maju 2011 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Janusza Zaorskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W grudniu 2011 roku otrzymał nagrodę Tele-Splendor.
Krzesimir Dębski
fundator
Kompozytor, dyrygent, instrumentalista. Studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Był również wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów fabularnych i kilkunastu seriali telewizyjnych. W USA film Andrzeja Maleszki – Maszyna Zmian z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał nominację do Emmy Award ’98. W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej Philip Award za muzykę do filmu Ogniem i mieczem. W 2001 otrzymał nagrodę za muzykę do W pustyni i w puszczy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji. W 2010 roku został uhonorowany Orderem Ecce Homo, polskim odznaczeniem kościelnym za opisywanie życia muzyką, muzyczny retusz na obrazie kraju i świata.
Prof. Elżbieta Banecka
Członek Zarządu
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - dyplom z Malarstwa uzyskała u prof. Jana Tarasina, aneks z grafiki u prof. Rafała Strenta; obecnie prowadzi pracownię Rysunku i Koloru na Wydziale Scenografii w ASP w Warszawie. Laureatka 58 prestiżowych nagród i wyróżnień, polskich i międzynarodowych, m.in. Brązowy Medal na Triennale Grafiki w Osace (Japonia 1991), Grand Prix w konkursie „Grafika Warszawska” (2002), Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Sztuk-Majdanek (2004) - nagroda Ministra Kultury, I Nagroda na Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie (2006). W 2007 r. otrzymała 2 wyróżnienia i 3 nagrody za projekt książki MFSK, zaś w 2010 r. Grand Prix „Obsesja Papier” za całokształt projektów dla Teatru Guliwer. W 2013 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie im. J. Gielniaka, a w 2014 r. wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale Miniatury Graficznej w Częstochowie. Współpracuje z Polskim Radiem, projektując wiele znanych płyt muzycznych, m.in. Jonasz Kofta, Perfect Symfonicznie, Andrzej Zaucha i inne. Od kilkunastu lat związana z teatrem dla dzieci „Guliwer” w Warszawie - zaprojektowała nowe logo teatru, projektuje plakaty, katalogi i programy przedstawień. Wykonała wiele projektów katalogów artystycznych, plakaty i fragmenty scenografii. Jest autorką ponad 50-ciu wystaw, uczestniczką ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą oraz kuratorką. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce i na świecie (m.in. w Brazylii, Francji, Kanadzie, Niemczech, Anglii, Japonii, Emiratach Arabskich, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, USA i w Polsce). Obecnie zajmuje się grafiką artystyczną, grafiką projektową, książką artystyczną i malarstwem.
Komitet wspierający działalność Fundacji:
Prof. Elżbieta Banecka – ASP
Rektor Klaudiusz Baran – Uniwersytet Muz. F. Chopina Dyr. Piotr Milwiw-Baron - muzyk, polska Orkiestra Sinfonia Iuventus Dyr. Barbara Bilszta Chicago - Paderewski Symphony Orchestra Maksymilian Biskupski – rzeźbiarz Vadim Brodski – muzyk Ewa Kielak-Ciemniewska - Red Naczelna Stolica Krzesimir Dębski – muzyk, kompozytor Prof. Marian Marek Drozdowski – historyk, autor, monografista Prof. Janusz Fogler – Przewodniczący Rady ZAIKS Dyr. Łukasz Gaj - Centrum Paderewskiego Kąśna Dolna Dir. Vladek Juszkiewicz – Polish Film Festival in Los Angeles Janusz Kapusta – artysta grafik Prezes K-dron UINC New york Irena Karel – aktorka Jacek Kasprzyk – dyrygent Prof. Wojciech Kocyan – muzyk Jayola Mary Uniwersytet Los Angeles Mieczysław Kominek – Prezes Związku Kompozytorów Polskich |
Dyr. Małgorzata Kot - Muzeum Polskie Chicago
Prof. Konstanty A. Kulka – muzyk Cezary Lusiński – Lubuska Fundacja I.J. Paderewskiego Jerzy Maksymiuk – dyrygent , kompozytor, pianista Dyr. Henryk Martenka - Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny I.J. Paderewskiego Bydgoszcz Dyr. Janusz Marynowski – Orchestra Sinfonia Varsovia Laura Meritxell Negro Barragan – Marquesta Isla de Santa Cruz Prof. Włodzimierz Nahorny – muzyk, kompozytor Prof. Teresa Nawrot – Reduta Berlin Janusz Olejniczak – muzyk Włodek Pawlik – muzyk, kompozytor, laureat Grammy Prof. Patrycja Piekutowska – muzyk Dyr. Józef Rudek - galeria Roi Dor Paryż Dr. Katarzyna Stanny – ASP Dyr. Waldemar Szybiak – MDK festiwal im. Adama Didury Sanok Janusz Zaorski – reżyser, scenarzysta |