IX Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie
Przeszedł już do historii. Tradycyjnie w pierwszej połowie listopada stołeczne sale koncertowe wybrzmiały dźwiękami dzieł Ignacego Jana Paderewskiego, genialnego pianisty, cenionego kompozytora i jednego z głównych autorów polskiej niepodległości. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu I. J. Paderewskiego – wydarzenia, które na przestrzeni lat zyskało ogromną popularność wśród warszawiaków.
Międzynarodowy Festiwal I. J. Paderewskiego jest najważniejszym cyklicznym wydarzeniem kulturalnym w Polsce, którego misją jest przywrócenie po latach zaniechań pamięci o jednym z największych polskich patriotów, światowej sławy pianiście, kompozytorze, mężu stanu, dyplomacie, polityku i filantropie – Ignacym Janie Paderewskim. Człowieku, który bardziej niż ktokolwiek inny przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości, który wykorzystując swój niebywały talent muzyczny, międzynarodową sławę i rozległe wpływy doprowadził do odrodzenia ojczyzny.
„Ignacy Jan Paderewski to postać absolutnie wyjątkowa w historii naszego kraju. To nie tylko wspaniały artysta, który odniósł ogromny międzynarodowy sukces, to bohater, symbol narodowy, z którego powinniśmy być na zawsze dumni. Jego altruistyczna postawa to najlepszy wzór patriotyzmu” – powiedział Wiesław Dąbrowski, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego.
W czasach minionego słusznie systemu, marka Paderewskiego została zdeprecjonowana. Zapomniano nie tylko o jego muzycznej spuściźnie, również o tym, że to Paderewski – idol globalnego audytorium, realnie wpłynął na zainteresowanie Prezydenta USA i amerykańskiego Rządu sprawą polską po I wojnie światowej. Wykorzystując swoją popularność i powszechne uznanie Paderewski ze wsparciem Woodrowa Wilsona przeprowadził na Konferencji w Wersalu zwycięską batalię o polską niepodległość, którą jako Premier i Minister Spraw Zagranicznych Rządu II RP sygnował później własnym podpisem. Ten słynny dokument to oczywiście traktat wersalski przywracający Polskę na mapę Europy po 123 latach niebytu. Misją nadrzędną Międzynarodowego Festiwalu I. J. Paderewskiego jest nie tylko przypomnienie największych dzieł patrona wydarzenia, lecz również pielęgnacja pamięci o jego wiekopomnych dokonaniach na rzecz ojczyzny.
Do udziału w tegorocznej IX edycji festiwalu zaproszono plejadę gwiazd oklaskiwanych w salach koncertowych całego świata, między innymi Morpheus Saxophone Quartet, polski kwartet smyczkowy z Berlina Polish String Quartet Berlin, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego, duet fortepianowy z Ukrainy Olega Kopeluka i Ihora Sediuka oraz Piotr Baron Quintet.
„W ramach tegorocznego festiwalu zaplanowaliśmy między innymi Koncert dla młodzieży, w którym wystąpią młodzi laureaci konkursów muzycznych, warsztaty edukacyjno - umuzykalniające dla dzieci przygotowane przez Fundację MUNIANIA zatytułowane „Moniuszko na uszko”. 29 listopada 2022 zapraszamy do Teatru Królewskiego w Łazienkach na spektakl „W hołdzie Modrzejewskiej i Paderewskiemu” w którym wystąpią Maria Niklińska, Dariusz Odija i Michał Szymanowski. Ponadto planujemy projekcje filmów dokumentujących życie i twórczość Paderewskiego, jak również wystawy tematyczne. W naszym festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie.” – puentuje Wiesław Dąbrowski, pomysłodawca i Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego.
Wydarzenia festiwalowe odbyły się w prestiżowych stołecznych lokalizacjach, w tym w Zamku Królewskim, Pałacu w Wilanowie, Łazienkach Królewskich, Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia, czy w PROM Kultury Saska Kępa.
04.11.2022 r. godz. 19:00.
|
06.11.2022 r. godz. 11:00
|

IX_MFP_Program_Szczegolowy.pdf | |
File Size: | 2777 kb |
File Type: |