Zaproszenia i bilety dostępne pod numerami: 606 386 687 lub 660 407 618 oraz mailowo: [email protected]
Więcej na: http://www.ignacyjanpaderewski.com
|
|
Inauguracja V Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego!
Koncert STOLICA WOLNOŚCI
Ignacy Jan Paderewski
Symfonia h-moll op. 14 "Polonia"
Dyrygent JERZY MAKSYMIUK
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic
30.10.2018
19:00
Filharmonia Narodowa
Autor fotografii: Bartek Barczyk
Ignacy Jan Paderewski
Symfonia h-moll op. 14 "Polonia"
Dyrygent JERZY MAKSYMIUK
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic
30.10.2018
19:00
Filharmonia Narodowa
Autor fotografii: Bartek Barczyk
IV Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego 4-11 listopada 2017
Honorowy patronat wiceprezesa Rady Ministrów i ministra kultury i dziedzictwa narodowego pana prof. dr hab. Piotra Glińskiego (Zobacz dokument →)
4 listopada rozpocznie się w Warszawie czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego, w ramach którego wystąpią artyści z Francji, Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Polski. W Filharmonii Narodowej, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, na Zamku Królewskim, w Muzeum Łazienki Królewskie i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędą się koncerty symfoniczne, kameralne i jazzowe, panele dyskusyjne, pokazy filmów oraz wystawy.
IV Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego, organizowany przez Fundację „AVE ARTE”, w dniach 4 - 11 listopada br., będzie celebrował 157. rocznicę urodzin Patrona Festiwalu. Podczas festiwalu będzie można usłyszeć przede wszystkim utwory I.J.Paderewskiego i F.Chopina, ale także takich polskich kompozytorów jak M.Karłowicz, Z.Noskowski, J.Zarębski czy S.Barcewicz. Nowością czwartej edycji Festiwalu będą wieczory dedykowane zaproszonym gościom: francuski, hiszpański i włoski. Inauguracja Festiwalu będzie miała miejsce w Łazienkach Królewskich 4 listopada br.
W godzinach przedpołudniowych odbędzie się specjalny koncert „Paderewski – koncert rodzinny” dedykowany rodzinom z niemowlętami i małymi dziećmi prowadzony przez Magdalenę Kunce z Muniani. O godzinie 19.00 podczas „Wieczoru Hiszpańskiego” wystąpi hiszpański zespół Sonor Ensemble, który zagra utwory I.J.Paderewskiego a także L.Boccheriniego, R.Alisa, J.A.Leona i M.de Falli.
Drugi dzień Festiwalu, niedzielę 5 listopada, rozpocznie w Łazienkach Królewskich poranny koncert „Paderewski – koncert rodzinny”. W godzinach południowych Jan Popis poprowadzi wyjątkowy performance „Śladami Paderewskiego”, spacer po miejscach związanych z działalnością Paderwskiego. W postać I.J.Paderewskiego wcieli się aktor Janusz Leśniewski. Wieczorem, podczas „Koncertu Urodzinowego” na Zamku Królewskim, utwory I.J.Paderewskiego, F.Chopina, J.Zarębskiego i S.Barcewicza zagrają Lutosławski Piano Duo, w składzie Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik, w pierwszej części oraz Patrycja Piekutowska na skrzypcach i Michał Francuz na fortepianie w drugiej.
Trzeciego dnia Festiwalu, w poniedziałek 6 listopada, w rocznicę 157. urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, wieczorem w Filharmonii Narodowej odbędzie się „Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny”, podczas którego Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy zagra Fantazję Polską I.J.Paderewskiego, Koncert K.Serockiego, Uwerturę „Polonia” R.Wagnera i Preludium symfoniczne „Polonia” E.Elgara.
Na czwarty dzień festiwalowy, wtorek 7 listopada, organizatorzy zapraszają do Łazienek Królewskich, gdzie w południe wybitny muzykolog Jana Popis wraz z redaktor naczelną miesięcznika „Stolica” Ewą Kielak-Ciemniewską poprowadzą panel dyskusyjny poświęcony Maestro Paderewskiemu. A wieczorem odbędzie się „Uteatralniony Koncert Urodzinowy” z udziałem aktorki Ewy Boryczko (USA) i Grzegorza Skrabińskiego(fortepian). Będzie to nawiązanie do historycznego „Koncertu Ignacego Jana Paderewskiego z łaskawym udziałem Pani Heleny Modrzejewskiej”, który miał miejsce w Krakowie w dniu 3 października 1884 roku w Hotelu Saskim.
Piątego dnia, w środę 8 listopada, miejscem wydarzeń festiwalowych będzie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, gdzie w godzinach porannych francuski pianista Philippe Giusiano poprowadzi Master class dla studentów uczelni. Wieczorem w Sali Koncertowej podczas „Wieczoru Francuskiego” Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Muzycznego pod dyrekcją Nicolasa Krauzego zaprezentuje utwory I.J.Paderewskiego, F.Chopina oraz K.Beffa i C.Saint-Saens. Z Orkiestrą zagrają artyści francuscy, Philippe Giusiano i Maciej Kułakowski.
Szóstego dnia Festiwalu, w czwartek 9 listopada, wieczorem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, odbędzie się „Wieczór Włoski”, wyjątkowy koncert symfoniczny z udziałem artystów z Włoch. Z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Massimiliano Caldiego wystąpi pianista Maurizio Baglini. Oprócz wybitnych dzieł Paderewskiego zostaną wykonane utwory M.Karłowicza i Z.Noskowskiego.
Piątkowy wieczór 10 listopada, siódmy dzień Festiwalu, rozpocznie recital fortepianowy Denisa Zhdanova, pianisty z Ukrainy. Artysta wykona kompozycje I.J.Paderewskiego, F. Chopina oraz utwory dedykowane Paderewskiemu. Wieczór zakończy koncert będący fuzją jazzu i klasyki z cyklu „Paderewski – jazz – inspiracje” z udziałem polskich artystów, pianistów Artura Dudkiewicza i Michała Szymanowskiego i wibrafonisty Karola Szymanowskiego. Zwieńczeniem Festiwalu będzie wieczorny koncert w Święto Niepodległości 11 listopada, podczas którego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy wykona monumentalną trzyczęściową Symfonię h-moll Ignacego Jana Paderewskiego, zwaną „Polonią”. IV
Międzynarodowemu Festiwalowi Paderewskiego towarzyszyć będzie wystawa „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” prezentowana w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich.
Więcej informacji o programie IV Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego znajduje się na stronach Festiwalu (www.ignacyjanpaderewski.com) oraz organizatora (www.avearte.pl).
Medialny Patronat Korporacyjny nad IV Edycją Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego objęło Polskie Radio S.A. www.polskieradio.pl Dzień I
III Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego
5-11 listopada 2016
5 listopada rozpocznie się w Warszawie trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego, w ramach którego wystąpią artyści z Francji, Szwajcarii, Kanady, Meksyku i Polski. W Filharmonii Narodowej, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Zamku Królewskim i w Muzeum Łazienki Królewskie odbędą się koncerty symfoniczne, kamerale i jazzowe, panele dyskusyjne, pokazy filmów i wystawy.
III Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego organizowany przez Fundację „AVE ARTE” w dniach 5–11 listopada br. będzie celebrował 156. rocznicę urodzin Patrona Festiwalu. Podczas uroczystego koncertu inauguracyjnego w Filharmonii Narodowej wystąpi pianista Hubert Rutkowski. Zagra on na sprowadzonym do Polski specjalnie na tę okazję fortepianie Bösendorfera z 1882 roku, który był własnością Teodora Leszetyckiego – nauczyciela Paderewskiego. Oprócz niego na scenie zaprezentują się soliści i Chór Filharmonii Narodowej oraz Polska Orkiestra Radiowa z dyrygentem Michałem Klauzą. Obok dzieł Paderewskiego i Mozarta publiczność usłyszy rzadko wykonywany Koncert fortepianowy c–moll Leszetyckiego.
6 listopada, w rocznicę 156. urodzin Paderewskiego, organizator zaprasza na wyjątkowy „Spacer śladami Paderewskiego”, podczas którego zainteresowani zostaną oprowadzeni po obiektach warszawskich związanych z naszym wielkim Rodakiem. Natomiast wieczorem na Zamku Królewskim odbędzie się Koncert Urodzinowy, podczas którego wystąpią z recitalami francuski pianista – François Dumont oraz wyjątkowi polscy artyści: Paulina Sokołowska (skrzypce) i Janusz Olejniczak (fortepian).
Na kolejne dni festiwalowych wydarzeń organizatorzy zapraszają do Łazienek Królewskich. W poniedziałek, 7 listopada w południe odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony Maestro Paderewskiemu z udziałem wybitnych muzykologów, historyków i publicystów. Za to wieczorem zabrzmi koncert kameralny dzięki wsparciu Ambasady Meksyku w Polsce. Na scenie zaprezentuje się trio fortepianowe, w którego składzie wystąpią Edward Wolanin (fortepian), Barbara Piotrowska (wiolonczela) oraz gość specjalny tego wieczoru – meksykański artysta José Adolfo Alejo Solis (skrzypce).
8 listopada w godzinach południowych zaplanowane są koncerty dla dzieci i młodzieży związane z postacią I. J. Paderewskiego. Wyjątkowym gościem będzie zespół harmonijek ustnych „ANIMA- TO”, który po raz pierwszy na świecie zaprezentuje na tych instrumentach utwory Paderewskiego. Natomiast wieczorem w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert symfoniczny. Na scenie wystąpią artyści z Kanady - Janina Fialkowska (fortepian) i z Polski – Paweł Gusnar (saksofon) oraz Partner tego koncertu – Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Koncert poprowadzi szwajcarski dyrygent Jean-Marc Grob. Oprócz wybitnych dzieł Paderewskiego, pojawią się utwory takich kompozytorów jak: F. Martin (prawykonanie polskie jego utworu) oraz A. Honegger.
W środę 9 listopada przed południem odbędą się warsztaty muzyczne dla dzieci, a wieczorem w Teatrze Królewskim „Koncert muzyki polskiej”, na który składać się będą dwa recitale: Konstantego Andrzeja Kulki (skrzypce) oraz Małgorzaty Pańko (mezzosopran). W tym dniu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędzie się Master class dla studentów uczelni, które poprowadzi pianistka Janina Fialkowska.
Czwartkowy wieczór w dniu 10 listopada wypełni koncert jazzowy z cyklu „Paderewski – jazz – inspiracje”. W tym roku specjalny, oryginalny program z utworami m.in. Paderewskiego opracował Włodzimierz Nahorny. Razem z nim na scenie wystąpi jego sekstet jazzowy wraz z gościem specjalnym – wokalistką Dorotą Miśkiewicz. Koncert wzbogacony zostanie pokazem etiud filmowych studentów ASP o Paderewskim, powstałych w 2015 roku.
Święto Niepodległości, 11 listopada w Podchorążówce zostaną wyświetlone filmy poświęcone pamięci Ignacego Jana Paderewskiego.
Więcej szczegółów na stronie www.ignacyjanpaderewski.com oraz na Facebooku
5-11 listopada 2016
5 listopada rozpocznie się w Warszawie trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego, w ramach którego wystąpią artyści z Francji, Szwajcarii, Kanady, Meksyku i Polski. W Filharmonii Narodowej, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Zamku Królewskim i w Muzeum Łazienki Królewskie odbędą się koncerty symfoniczne, kamerale i jazzowe, panele dyskusyjne, pokazy filmów i wystawy.
III Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego organizowany przez Fundację „AVE ARTE” w dniach 5–11 listopada br. będzie celebrował 156. rocznicę urodzin Patrona Festiwalu. Podczas uroczystego koncertu inauguracyjnego w Filharmonii Narodowej wystąpi pianista Hubert Rutkowski. Zagra on na sprowadzonym do Polski specjalnie na tę okazję fortepianie Bösendorfera z 1882 roku, który był własnością Teodora Leszetyckiego – nauczyciela Paderewskiego. Oprócz niego na scenie zaprezentują się soliści i Chór Filharmonii Narodowej oraz Polska Orkiestra Radiowa z dyrygentem Michałem Klauzą. Obok dzieł Paderewskiego i Mozarta publiczność usłyszy rzadko wykonywany Koncert fortepianowy c–moll Leszetyckiego.
6 listopada, w rocznicę 156. urodzin Paderewskiego, organizator zaprasza na wyjątkowy „Spacer śladami Paderewskiego”, podczas którego zainteresowani zostaną oprowadzeni po obiektach warszawskich związanych z naszym wielkim Rodakiem. Natomiast wieczorem na Zamku Królewskim odbędzie się Koncert Urodzinowy, podczas którego wystąpią z recitalami francuski pianista – François Dumont oraz wyjątkowi polscy artyści: Paulina Sokołowska (skrzypce) i Janusz Olejniczak (fortepian).
Na kolejne dni festiwalowych wydarzeń organizatorzy zapraszają do Łazienek Królewskich. W poniedziałek, 7 listopada w południe odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony Maestro Paderewskiemu z udziałem wybitnych muzykologów, historyków i publicystów. Za to wieczorem zabrzmi koncert kameralny dzięki wsparciu Ambasady Meksyku w Polsce. Na scenie zaprezentuje się trio fortepianowe, w którego składzie wystąpią Edward Wolanin (fortepian), Barbara Piotrowska (wiolonczela) oraz gość specjalny tego wieczoru – meksykański artysta José Adolfo Alejo Solis (skrzypce).
8 listopada w godzinach południowych zaplanowane są koncerty dla dzieci i młodzieży związane z postacią I. J. Paderewskiego. Wyjątkowym gościem będzie zespół harmonijek ustnych „ANIMA- TO”, który po raz pierwszy na świecie zaprezentuje na tych instrumentach utwory Paderewskiego. Natomiast wieczorem w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert symfoniczny. Na scenie wystąpią artyści z Kanady - Janina Fialkowska (fortepian) i z Polski – Paweł Gusnar (saksofon) oraz Partner tego koncertu – Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Koncert poprowadzi szwajcarski dyrygent Jean-Marc Grob. Oprócz wybitnych dzieł Paderewskiego, pojawią się utwory takich kompozytorów jak: F. Martin (prawykonanie polskie jego utworu) oraz A. Honegger.
W środę 9 listopada przed południem odbędą się warsztaty muzyczne dla dzieci, a wieczorem w Teatrze Królewskim „Koncert muzyki polskiej”, na który składać się będą dwa recitale: Konstantego Andrzeja Kulki (skrzypce) oraz Małgorzaty Pańko (mezzosopran). W tym dniu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędzie się Master class dla studentów uczelni, które poprowadzi pianistka Janina Fialkowska.
Czwartkowy wieczór w dniu 10 listopada wypełni koncert jazzowy z cyklu „Paderewski – jazz – inspiracje”. W tym roku specjalny, oryginalny program z utworami m.in. Paderewskiego opracował Włodzimierz Nahorny. Razem z nim na scenie wystąpi jego sekstet jazzowy wraz z gościem specjalnym – wokalistką Dorotą Miśkiewicz. Koncert wzbogacony zostanie pokazem etiud filmowych studentów ASP o Paderewskim, powstałych w 2015 roku.
Święto Niepodległości, 11 listopada w Podchorążówce zostaną wyświetlone filmy poświęcone pamięci Ignacego Jana Paderewskiego.
Więcej szczegółów na stronie www.ignacyjanpaderewski.com oraz na Facebooku